Na úvod » Dům a zahrada » Síťové a LTE prvky, EZS » WI-FI » WiFi router TP-Link Archer C64 AC1200 dual AP/router, 4x LAN, 1x WAN/ 400Mbps 2,4/ 867Mbps 5GHz
Wi-Fi router TP-Link Archer C64 umožňuje připojit více zařízení a současně streamovat díky 2 bezdrátovým pásmům 2,4 GHz a 5 GHz. Pásmo 2,4 GHz poskytuje rychlost přenosu dat až 400 MB/s pro odesílání e-mailů, prohlížení webu a další jednoduché úlohy. Pásmo 5 GHz zase poskytuje rychlost až 867 Mb/s, což je vhodné pro skutečně náročné multimediální aplikace, jako je streamování videa ve vysokém rozlišení nebo hraní online her. Díky pokročilé technologii 802.11ac Wawe 2 tak můžete dosáhnout na přenosovou rychlost až 1,2 GB/s při souběžném 2pásmovém připojení.
Na zadní straně má router umístěné 4 GbE konektory RJ-45 a 1 RJ-45 WAN port s podporou přenosu dat až 1 GB/s, které vám zprostředkují rychlé kabelové připojení pro vaše PC, IPTV či herní konzole. Bezplatná mobilní aplikace Tether pro operační systémy Android a iOS vám pak otevře široké možnosti správy routeru, kdy vám navíc pomůže s instalací, počátečním nastavením i s řízením tohoto směrovače.
Pro ještě lepší zážitek ze sítě podporuje router další významné funkce pro vaši domácí síť Wi-Fi, jako je Smart Connect, Airtime Fairness, síť pro hosty, kontrola přístupu, rodičovská kontrola, cloudová služba, agilní konfigurace a QoS. Řadu uživatelů pak potěší pokročilejší funkce OneMeshTM, která je v současné době ve vývoji a bude podporována po aktualizaci firmwaru.
Nejnovější bezpečnostní protokol WPA3 používá neprůstřelný 192-bitový šifrovací algoritmus CNSA, který byl původně určen pro průmyslové, vládní či vojenské nasazení, takže přináší zcela nové možnosti pro zlepšení kybernetické bezpečnosti v osobních sítích. Bezpečnější šifrování v oblasti zabezpečení heslem WiFi a vylepšená ochrana proti útokům hackerů se tak zasluhují o co nejvyšší míru zabezpečení vaší domácí internetové sítě.
WPA3 nahrazuje původní WPA2 Pre-Shared Key (PSK) za Simultaneous Authentication of Equals (SAE) pro ochranu před útokem s reinstalací klíče, jako je jako například KRACK. Udrží vaše zařízení zabezpečené při připojování k bezdrátovému přístupovému bodu. SAE je také účinnou ochranou proti offline dictionary útokům.
Dohromady 4 flexibilní externí antény s vysokým ziskem poskytují v celé domácnosti silný signál Wi-Fi. MU-MIMO čtyřnásobně zvýší kapacitu přípojek, kdy za pomoci prostorových streamů obslouží paralelně několik klientů díky tvarování paprsků (beamformingu) vysílaného signálu. Beamforming sleduje díky soustavě antén umístění bezdrátových zařízení v síti a vždy usměrní WiFi signál přímo na tato zařízení. Tato chytrá distribuce signálu cíleně zesiluje bezdrátový signál a zvyšuje jeho stabilitu.
Na internetu se již objevují zdroje dostupné pouze pomocí IPv6, který postupně nahrazuje dosluhující protokol IPv4. Přináší zejména otevřenou konektivitu mezi všemi zařízeními, která s IPv4 kvůli nedostatku adres nebyla možná. Protokol IPv6 hravě zvládne masivní rozšíření adresního prostoru a přidělí všem zařízením jejich vlastní IPv6 adresu. TP.Link Archer C64 vám tak díky podpoře IPv6 zaručí vysokorychlostní přenos dat a umožní naplno využívat všech možností internetu.
Router C64 s sebou přináší i pokročilé funkce překladu adres (NAT) - Port Forwarding, Port Triggering, UPnP a DMZ.
Port Forwarding, česky přesměrování portů, je metoda směrování portů z jednoho síťového uzlu na druhý. Typickým použitím je umožnění vnějšímu uživateli připojit se na port na soukromé adrese v lokální síti prostřednictvím směrovače, který podporuje technologii překladu síťových adres.
Port Triggering je specializovaná forma port forwardingu. Odchozí spojení na předem určeném portu („trigger port“) způsobí v případě aktivity odchozích portů, že příchozí provoz na specifické příchozí porty je dynamicky přesměrován na hostitele, který započal komunikaci. To umožňuje počítačů poskytovat služby, které obvykle vyžadují veřejnou adresu počítače.
Termín UPnP je odvozen od plug-and-play, což je technologie pro automatickou konfiguraci hardwarových zařízení připojených k počítači. Cílem UPnP sady protokolů je umožnit jednoduché připojení periferních součástí počítače a zjednodušit zavádění sítí v domácnostech i podnicích. UPnP definuje řídicí protokol zařízení postavených na komunikačních standardech.
Jméno DMZ je odvozeno z termínu „demilitarizovaná zóna“, což je oblast mezi státy, ve které nejsou povoleny žádné vojenské akce. Toto pojmenování je logické, protože se jedná o bezpečností opatření, fyzickou nebo logickou podsíť, která je z bezpečnostních důvodů oddělena od ostatních zařízení. Jejím účelem je přidání další bezpečnostní vrstvy v lokální síti. To znamená, že případný útočník získá přístup pouze k zařízení, které je v DMZ, ale zbytek lokální sítě je v bezpečí.