Popis výrobku
Exakta UV filtr 62mm
Profesionálové a zkušení amatérští fotografové s vysoce kvalitním vybavením vědíže použití UV absorpčních filtrů a polarizačních filtrů přispívá k výraznému zlepšení obrazové kvality snímků (bez modrých závojů, více ostrosti, větší sytost barev a snížení odrazů).
Z tohoto důvodu téměř vždy tyto filtry používají.
Pro amatérského fotografa s jednodušším analogovým nebo digitálním fotoaparátem je mnohdy pořízení filtru poměrně značnou finanční zátěží.
Nová řada filtrů Exakta se vyznačuje dostupnými cenami a umožňuje tedy každému využít těchto univerzálních filtrů pro černo-bílé a barevné snímky.
UV filtr blokuje neviditelné UV složky světla z oblohy, které mohou způsobit neostrost snímku a na které mnoho barevných filmů reaguje modrým nádechem. (Tyto filtry by se měly správně nazývat "UV-blokující filtry", neboť existují také filtry pro technické účely, které naopak UV záření propouštějí a blokují všechny ostatní vlnové délky. Mezi fotografy se však už zažil zkrácený název "UV filtr".) UV filtry jsou ideální pro fotografování ve vysokých nadmořských výškách (v horách), u moře a v oblastech s velmi čistým vzduchem. Snímky jsou projasněné a zbavené modrého nádechu. Protože sklo je bezbarvé, podání barev se nemění (kromě odstranění nežádoucího modrého nádechu) a není ani potřeba prodlužovat expozici. UV filtr je díky tomu velmi vhodný jako ochrana čelní čočky objektivu proti prachu, poletujícímu písku, vodní tříšti a podobně a může zůstat trvale nasazen na objektivu. Doporučuje se pro analogovou barevnou a černobílou i digitální fotografii.
*****
UV filtry:
Ultrafialové filtry pohlcují ultrafialové záření a propouštějí všechno viditelné světlo. Potlačují světlo rozptýlené ovzduším - tento rozptyl je tím silnější, čím je vlnová délka kratší. Proto se nám dálky jeví modravé a z téhož důvodu vzniká i modré světlo oblohy. Ultrafialové záření se rozptyluje ještě silněji, avšak zrakem to nemůžeme posoudit, protože toto záření nevidíme. Fotografická vrstva je však zachytí. Na snímku proto vyjdou dálky i obloha nadměrně světlé a vzdálené detaily málo zřetelné. Jiná situace nastává v horách, kde je vzduch čistý a obloha dostatečně tmavá, přestože právě zde je ultrafialové záření velmi silné a s rostoucí nadmořskou výškou ho rychle přibývá. Objektivy fotografických přístrojů nejsou pro ultrafialové záření dostatečně korigovány. Proto se přes ostrý obraz vykreslený světlem překládá neostrý obraz vytvořený ultrafialovým zářením a tím se zhorší výsledná ostrost. Použitím ultrafialového filtru dosáhneme ostrých obrazů i při vysokohorských nadmořských výškách. Na objektivu může být nasazen permanentně a je tak vhodný i jako jeho mechanická ochrana.
Faktor filtru je 1.0.