Na úvod » Dům a zahrada » Síťové a LTE prvky, EZS » WiFi router TP-Link EAP610 stropní AP WiFi 6, 1x GLan, 2,4 a 5 GHz, AX1800, Omáda SDN
Přístupový bod TP-Link Omada EAP610 je vhodný pro montáž na stěnu či strop do různorodých domácností, kanceláří a konferenčních místností, škol, kampusů a internátů, maloobchodů a obchodních center, kaváren a restaurací, hotelů a penzionů nebo kamkoliv jinam, kde je zapotřebí rychlé a stabilní připojení. Díky svému minimalistickému vzhledu a důmyslné konstrukci s krytem, která maximálně ulehčí montáž, lze přístupový bod EAP snadno nainstalovat tak, aby splynul s většinou stylů výzdob interiéru. Použitý ABS plast hravě odolá vysokému vytížení, teplotním výkyvům, vlhkosti a kapající vodě i hrubému zacházení a vandalismu.
TP-Link EAP610 podporuje nejnovější technologií 802.11ax MU-MIMO a snadno tak v 2pásmové Wi-Fi síti dosahuje rychlosti až 1201 + 574 MB/s pro více zařízení současně. Pro skvělé pokrytí má AP vestavěné 4 antény – 2 obsluhují 2,4GHz rádio a mají zisk 4 dBi, zbylé 2 antény se starají o 5GHz pásmo a mají zisk 5 dBi. Tomuto AP nechybí ani pokročilé funkce Omada Mesh, Seamless Roaming či Captive Portal, které rapidně zvyšují zabezpečení, efektivitu, flexibilitu i pokrytí sítě.
Access point lze napájet přes klasickou 12V DC svorkovnici pomocí napájecího adaptéru nebo přes PoE dle specifikace 802.3af, kdy maximální spotřeba AP dosahuje pouhých 12,8 W. Pro komunikaci LAN a PoE napájení pak poslouží gigabitový RJ-45 port. Power over Ethernet je totiž funkce napájení i přenosu dat k připojenému zařízení pomocí jediného síťového kabelu. Ušetří vám tak námahu a náklady pro připojování dodatečných napájecích kabelů i starosti s nedostatkem elektrických zásuvek.
Skvělou novinkou je i šifrování bezdrátového provozu pomocí moderního protokolu WPA3, který spolehlivě zabezpečí vaše informace před hackery.WPA3 nahrazuje původní WPA2 Pre-Shared Key (PSK) za Simultaneous Authentication of Equals (SAE) pro ochranu před útokem s reinstalací klíče, jako je jako například KRACK. Udrží vaše zařízení zabezpečené při připojování k bezdrátovému přístupovému bodu, kdy je SAE účinnou ochranou proti offline dictionary útokům.
Šifrování WPA3 přináší nové funkce, které uživateli zjednoduší zabezpečení Wi-Fi sítě a zároveň umožňují robustnější ověřování a poskytují zvýšenou kryptografickou sílu pro vysoce citlivé údaje, jako je vaše bankovnictví či herní účty, do kterých jste věnovali svůj čas i peníze. Nový standard používá neprůstřelný 192bitový šifrovací algoritmus CNSA, který byl původně určen pro průmyslové, vládní či vojenské nasazení.
Zajímavou novinkou je možnost použít jedno zařízení ke konfiguraci druhého, což se hodí zejména v situacích, kdy 1 ze zařízení nemá displej ani klávesnici. V současné době je nutné připojit k zařízení počítač pomocí kabelu a nastavit mu parametry připojení k síti, což je pracné a nepohodlné. Nově bude stačit použít mobilní telefon nebo tablet a údaje tomuto zařízení předat pomocí WPA3, čímž se výrazně zjednoduší nastavování různých IoT zařízení, chytrých hodinek, žárovek, teplotních čidel a podobných přístrojů.
Software TP-Link Omada Controller nabízí pro řízení celé sítě intuitivní rozhraní, pomocí kterého můžete snadno spravovat a monitorovat stovky přístupových bodů EAP z jediného místa a z jakéhokoli počítače, který je v síti připojen! Budete tedy mít celou síť i její mapování pod maximální kontrolou, kdy například můžete monitorovat statistiky v reálném čase, prohlížet grafické analýzy síťového provozu, vytvořit kaptivní portál, provádět aktualizace či restart systému nebo snadno škálovat svou síť tak, aby odpovídala růstu vaší firmy. Vše je naprosto přehledné, takže k managementu AP není nutné mít elektrotechnické vzdělání či procházet nějakým speciálním školením.
Kaptivní portál (Captive Portal) pomáhá zajistit, aby síť mohli používat pouze oprávnění uživatelé, které se tak mohou přihlásit do Wi-Fi sítě pomocí efektivní autentizace. Jde vlastně o webovou stránku s přihlášením přes jméno a heslo, která se vám objeví jako první po připojení do cizí sítě. Většinou je tato funkce k vidění v různých hotelech, v kavárnách, v restauracích, na letištích nebo ve firmách, kdy koupí EAP610 získáte tuto možnost i vy. Přihlášení navíc podporuje také ověření přes SMS nebo Facebook, což funkci kaptivního portálu ještě více zjednoduší a rozšíří přístup k vašim obchodním činnostem všeho druhu.
MU-MIMO 4násobně zvýší kapacitu přípojek, kdy za pomoci prostorových streamů obslouží paralelně několik klientů díky tvarování paprsků (beamformingu) vysílaného signálu. Technologie OFDMA poté rozděluje zdroj pásma na menší části a Beamforming sleduje díky soustavě antén umístění bezdrátových zařízení v síti, ke kterým vždy usměrní Wi-Fi signál, čímž cíleně zesiluje bezdrátový výkon a zvyšuje stabilitu celé sítě.
RangeBoost je exkluzivní technologie Wi-Fi s více anténami pro dosažení širšího rozsahu pokrytí, vyššího výkonu a menšího poklesu připojení. Kombinuje vzájemně propojené antény umístěné uvnitř stroje s jedinečným algoritmem, který neustále prohledává prostředí a vybírá nejlepší dvojici antén pro pokrytí mrtvých míst druhé strany, což vede k nejsilnějšímu možnému signálu. Technologie Beamforming a Rangeboost mají na starosti, aby byla síť silnější a dalekosáhlejší.
Kvadraturní amplitudová modulace (QAM) s konstelací 1024 rapidně zvýší úroveň spektrální účinnosti až o 25 %, což je parametr dávající do vztahu hodnotu přenosové rychlosti a potřebnou šířku kmitočtového pásma. Širokopásmová modulace Long OFDM Symbol využívá frekvenčního dělení kanálu. Modulační metoda OFDM spočívá v použití několika stovek až tisíců subnosných, které jsou vzájemně ortogonální, takže maximum každé nosné by se mělo překrývat s minimy ostatních. Datový tok celého kanálu se tedy rozdělí na stovky dílčích datových toků jednotlivých subnosných.
Vaše telefony, notebooky nebo jiná zařízení tradičně musí soutěžit o šanci vysílat a přijímat data, když jsou připojeny ke stejné síti. Jakmile dostane pomalé vysílací zařízení šanci, bude odesílání nebo příjem dat trvat déle. Mezitím musí ostatní rychlejší zařízení počkat, dokud pomalé zařízení nedokončí proces přenosu. Chcete zkrátit čas poskytovaný starším zařízením?
Funkce Airtime Fairness je založena na technologii TDMA, což je zkratka pro Time Division Multiple Access. Rozděluje signál Wi-Fi do mnoha stejných časových slotů a každé zařízení Wi-Fi se střídá při odesílání nebo přijímání dat z Internetu, čímž se zlepší kapacita a účinnost Wi-Fi. Díky této funkci je tedy zajištěno, že pomalejší klienti budou mít stále přístup k WiFi, ale nebudou už výrazně zpomalovat ostatní rychlejší klienty, což slibuje vyšší propustnost na AP.
Integrovaná technologie Fast Roaming / Seamless Roaming (802.11r) zaručuje bezproblémovou mobilitu za každé situace při pohybu mezi přístupovými body. Dokáže automaticky přepínat zařízení z jednoho AP na druhý, takže nebude docházet k nepříjemným výpadkům ani při spuštěných většího množství aplikací zároveň. IEEE 802.11r také přidává nové pole do určitých zpráv pro správnou funkci protokolu. Jedním z nich je například Mobility Domain Information Element (MDIE), které dodává informace o mobilní doméně, ve které se nachází daný AP. Dalším je Fast Transition Information Element (FTIE), který se stará o bezpečnostní politiku a rezervací zdrojů.
Bezdrátové virtuální sítě Multi SSID jsou vhodné pro jednoduché klienty, jako jsou WiFi SIP telefony, WiFi STB pro IPTV a další obdobná zařízení, které nemají podporu pro ověření jménem a heslem. Je postavená na principu Multi SSID. Bezdrátový AP vysílá periodicky svůj identifikátor v takzvaném majákovém rámci, čímž generuje několik vzájemně izolovaných sítí s rozdílným SSID, pro které poskytuje nezávislé šifrování, kontrolu přístupu a případně i další rozličné funkce.