Na úvod » TP-Link » Switch TP-Link TL-SG3452P JetStream 48x GLan s POE+, 4xSFP, 384W, Omáda SDN
Výkonný řízený L2+ přepínač TP-LINK JetStream TL-SG3452P nabízí 48 konektorů RJ-45 s podporou PoE+ napájení, 4 SFP sloty pro uplink, 1 konzolový port RJ-45 a 1 konzolový microUSB port pro snadnou konfiguraci. Tento switch pak přenáší napájení i data jediným kabelem přímo k danému koncovému zařízení – Wi-Fi AP, IP kamera, IP telefon, IP systém do autobusů nebo různé senzory pro automatizaci budov či správu vozového parku.
Přepínač poskytuje maximální přenosovou rychlost 1 GB/s, přepínací kapacitu až 104 GB/s a rychlost směřování až 77,4 Mpps. Jedná se tedy o parádní zařízení pro rozšíření počítačové sítě ve velkých firmách, které nabízí jednoduchou centralizovanou správu přes software Omada SDN Controller. Nechybí také možnosti správy přes webový prohlížeč a cloudovou službu Omada Cloud Software Defined Networking, které společně s podporou SNMP, RMON a Dual Image zrychlují nastavení a konfiguraci bez potřeby jakékoliv instalace a bez zbytečných prostojů.
Kompaktní stolní switch TP-LINK TL-SG3452P je možné položit prakticky kamkoliv. Ať už chcete přepínač použít pro vaši domácí nebo podnikovou síť, s jeho umístěním si už nemusíte dělat lámat hlavu. Kovový design s možností instalace do 19" racku vyhovuje všem potřebám uživatelů v jakémkoliv prostředí. Vejde se na stůl i poličku, dá se schovat do skříně či pod stůl nebo jej snadno připevníte na zeď.
Zero Touch Provisioning, zkráceně ZTP, je termín, který se stále častěji objevuje na seznamu funkcí síťových produktů. ZTP lze nalézt v přepínačích, bezdrátových přístupových bodech, (SD-WAN) routerech, NFV platformách a firewallech. Cílem této funkce je nainstalovat síťové zařízení, aniž by ho někdo musel odborně konfigurovat. Ruční konfigurace je pracná, náchylná k chybám, nákladná a časově náročná. Někdo se základními konfiguračními schopnostmi a notebookem musí jít na místo a nakonfigurovat zařízení pro základní provoz.
Zařízení s funkcí ZTP však nevyžaduje žádnou ruční konfiguraci. Ten, kdo provádí fyzickou instalaci, už tak nemusí zařízení složitě nakonfigurovávat. Switch tak automaticky kontaktuje server TP-Link ZTP a stáhne počáteční konfiguraci, včetně adresy poskytovatele služeb nebo serveru pro poskytování podnikových služeb. Tím se dramaticky sníží počet hodin strávených instalací i počet chyb konfigurace, takže zařízení spolehlivě funguje i bez práce technika už po několika minutách po rozbalení.
PoE (Power over Ethernet) je funkce napájení a přenosu dat přes jediný síťový kabel do připojeného zařízení. PoE vám tedy ušetří námahu a náklady pro připojování dodatečných napájecích kabelů i starosti s nedostatkem elektrických zásuvek. Switch pak automaticky detekuje a poskytuje požadovaný výkon pro vaše přístroje a chrání je před případným poškozením, kdy napájí všechna kompatibilní PD zařízení dle specifikací IEEE 802.3af a 802.3at.
Přepínač TL-SG3452P nabízí maximální příkon až na 384 W, kdy umí na každém ze 48 konektorů RJ-45 přenést až 30 W k danému kompatibilnímu zařízení
RJ-45 (1 Gb/s) – Rozhraní RJ-45 s maximální rychlostí jeden gigabit za sekundu představuje standardní rozhraní moderní počítačové sítě. Je vhodné pro většinu prostředí, kromě těch nejnáročnějších.
SFP (1 Gb/s) – Moderní rozhraní pro připojení SFP modulů a uplink s podporou optických kabelů a maximální rychlostí až 1 GbE. Vhodné do náročnějšího firemního prostředí, ale nalezne své využití i v domácí síti.
Konzolový port RJ-45 – Jedná se o speciální port na přepínači s konektorem RJ45, který se využívá pro jednoduchou konfiguraci switchů, routerů, firewallů, serverů a dalších obdobných přístrojů.
Konzolový microUSB port – Tyto porty jsou určené pro připojení notebooků a dalších zařízení, které nepodporují rozhraní RS232 (DB9), kdy lze tímto způsobem ovládat přepínač pomocí příkazového řádku (CLI).
Každý switch je vybaven specifickou funkcionalitou, na kterou je zapotřebí upřít zvýšenou pozornost. Tyto funkce jsou zásadní pro to, aby switch TP-LINK TL-SG3452P splnil veškeré požadavky vaší sítě.
Na internetu se již objevují zdroje dostupné pouze pomocí IPv6, který přináší zejména otevřenou konektivitu mezi všemi zařízeními, která s protokolem IPv4 nebyla možná kvůli nedostatku adres. Protokol IPv6 hravě zvládne masivní rozšíření adresního prostoru a přidělí všem zařízením jejich vlastní IPv6 adresu. To zaručí vysokorychlostní přenos dat a umožní naplno využívat všech možností internetu. Dostupné funkce IPv6, jako je Dual IPv4/IPv6 Stack, MLD Snooping, IPv6 ACL, DHCPv6 Snooping, IPv6 Interface, Path Maximum Transmission Unit (PMTU) Discovery a IPv6 Neighbor Discover, tedy zaručují, že budete připraveni na nové technologické inovace bez jakéhokoliv upgradu.
QoS (Quality of Service) je technologie, která umožňuje upřednostnit určitý síťový provoz oproti jinému, což je užitečné pro zachování spolehlivosti kritických služeb v případě zahlcení sítě. Technologie QoS zajistí konzistentní rychlost prioritního provozu dle standardu IEEE 802.1p.
IGMP Snooping optimalizuje poskytování multimediálního provozu, aby zajistil lepší zážitek ze sítě, zejména pro aplikace jako je IPTV. Tato funkce se dozví, jaké skupiny vícesměrového vysílání jsou potřebné na konkrétních portech. Tím pádem vícesměrové vysílání směřuje pouze tam, kam má. Pokud se k tomuto portu nic nepřipojí, přepne jej sám přepínač. V kaskádovém prostředí se tak výrazně sníží provoz mezi přepínači.
Ethernet Flow Control (řízení toku) je mechanismus pro dočasné zastavení přenosu dat v počítačových sítích rodiny Ethernet. Cílem tohoto mechanismu je zajistit nulovou ztrátu paketů v případě přetížení sítě. Přepínač TP-Link TL-SG3452P podporuje tuto funkci a standard 802.1x. Dále nabízí pokročilou správu datového toku díky podpoře protokolů Data Center Bridging (DCB). Funkce Storm control zase poskytuje ochranu proti broadcastovým, multicastovým a neznámým unicastovým bouřím na rozhraních portů přepínače na 2. vrstvě OSI, které by mohli způsobit špatný provoz celé sítě.
Přepojování zpráv (anglicky Store and forward) je v rámci počítačových sítích označení jednoho ze způsobů, jak jsou zprávy dopravovány sítí v případě, kdy odesilatel nemůže přímo komunikovat s příjemcem. Mezistanice nebo uzel ověří integritu dat před tím, než je odešle dál. To rapidně sníží zatížení sítě, protože chybná data jsou okamžitě zahozena. Jedná se o nejjednodušší způsob přepojování paketů, při kterém se paket nebo rámec začne vysílat do ostatních síťových segmentů, až když jej přepínač kompletně přijme z jednoho segmentu.
Soukromá VLAN je technologie v počítačové síti známá také jako izolace portů. VLAN obsahuje porty přepínačů, které jsou omezeny tak, že mohou komunikovat pouze s daným „uplinkem“. Tento koncept byl primárně zaveden, protože počet síťových segregací (počet vlanů) v síťovém přepínači je obecně omezen na konkrétní číslo a všechny zdroje by mohly být využity ve vysoce škálovaných scénářích. Přepínač přeposílá všechny snímky přijaté ze soukromého portu na uplinkový port, bez ohledu na VLAN ID nebo cílovou MAC adresu. Rámce přijaté z uplinkového portu jsou přeposílány obvyklým způsobem.