Na úvod » Dům a zahrada » Síťové a LTE prvky, EZS » WI-FI » AP/Client/Routery » WiFi router TP-Link Archer AX53 WiFi 6 AP, 4 x GLAN, 1x GWAN, 574Mbps 2,4/ 2402Mbps 5GHz, OneMesh
Exkluzivní Wi-Fi router TP-Link Archer AX53 je speciálně určený pro všechny náruživé hráče, kteří preferují převážně multiplayerové tituly na PC i herní konzole. S tímto zařízením si tak naplno užijete veškeré benefity nejmodernějšího standardu Wi-Fi 6, který přináší lepší pokrytí, větší kapacitu, vyšší rychlosti i výrazně nižší latenci. Díky 4 souběžným streamům se můžete těšit na svižnější přenosy dat s úchvatnou rychlostí až 3 GB/s při souběžném 2pásmovém (dual-band) připojení, což je ideální pro pokrytí náročných datových potřeb u všech vašich zařízení, ať už půjde o streamovaní videí v rozlišení 8K či o hraní náročných cloudových her.
Výkonný 2jádrový procesor od značky Qualcomm umožňuje hladký chod mnoha úloh náročných na šířku pásma, kdy Wi-Fi router Archer AX53 generuje minimální latenci v síti i při vysokém přenosovém zatížení. Na každé kliknutí tak reaguje mnohem rychleji než běžná zařízení, takže již nebudete zbytečně otálet a můžete začít hrát ihned bez jakéhokoliv čekání.
Archer AX53 nastavíte během několika minut přes intuitivní webové rozhraní či šikovnou mobilní aplikaci Tether. Pomocí TP-Link Tether a DDNS můžete kontrolovat vaši domácí síť, včetně rodičovských kontrol a řízení přístupu, odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení s operačními systémy iOS nebo Android. Aplikace vás navíc upozorní na dostupné aktualizace firmwarů, abyste měli jistotu, že vaše Wi-Fi síť využívá ty nejpokročilejší síťové technologie a algoritmy i neprůstřelná protiopatření vůči nejnovějším bezpečnostním rizikům všeho druhu. Mezi další výhody patří také kompatibilita s hlasovým ovládáním Amazon Alexa, takže vás bude Archer AX53 poslouchat na slovo.
Kromě podpory standardu Wi-Fi 6 nabízí router Archer AX53 také technologii OneMesh, která využívá více jednotek k dosažení bezproblémového celoplošného pokrytí, čímž eliminuje slabé oblasti signálu jednou provždy. Jednotky pak spolupracují na vytvoření sjednocené domácí či firemní sítě s jednotným názvem, kdy automaticky zvolí nejlepší možné spojení, když se právě pohybujete po dané oblasti se svým IoT zařízením. Aplikace Tether vás navíc provede krok za krokem při instalaci a nastavení Mesh systému, takže ji zvládne skutečně každý bez ohledu na předchozí zkušenosti, věk, vzdělání či pohlaví.
Šířka pásma 160 MHz a kvadraturní amplitudová modulace (QAM) s konstelací 1024 pak rapidně zvýší úroveň spektrální účinnosti až o 25 %, což zajistí vysoce stabilní připojení pro stovky různých IoT. Technologie MU-MIMO zase několikanásobně zvýší kapacitu přípojek, kdy za pomoci prostorových streamů obslouží několik klientů díky tvarování paprsků (beamformingu) vysílaného signálu.
Algoritmus OFDMA poté rozděluje zdroj pásma na menší části a Beamforming vždy usměrní Wi-Fi signál k danému zařízení, kdy jedinečný algoritmus neustále prohledává prostředí a vybírá nejlepší dvojici antén pro pokrytí mrtvých míst druhé strany, díky čemuž bude vaše síť silnější, stabilnější a dalekosáhlejší.
Integrovaná technologie Ultra-Fast Roaming (IEEE 802.11r) zaručuje bezproblémovou mobilitu za každé situace. Dokáže automaticky přepínat zařízení z jednoho AP na druhý, takže nebude docházet k nepříjemným výpadkům ani při spuštěných většího množství aplikací současně. Rovněž přidává nové pole do určitých zpráv pro správnou funkci protokolu, jako je například Mobility Domain Information Element (MDIE) či Fast Transition Information Element (FTIE).
Parádní funkce Airtime Fairness je založena na technologii TDMA, což je zkratka pro Time Division Multiple Access. Rozděluje signál Wi-Fi do mnoha stejných časových slotů a každé zařízení Wi-Fi se střídá při odesílání nebo přijímání dat z Internetu, čímž se zlepší kapacita a účinnost vaší sítě. Díky této funkci je tak zajištěno, že pomalejší klienti budou mít vždy přístup k Wi-Fi, ale nebudou už zpomalovat ostatní rychlejší klienty, což slibuje vyšší propustnost na AP.
5GHz pásmo bývá zpravidla vyhrazeno pro satelitní komunikaci, kdy zákony vyžadují používání procesu kontroly dostupnosti kanálů, aby nedocházelo k elektromagnetickému rušení. Během normálního provozu se tak může reálně přihodit, že router zjistí používání aktuálně využívaného kanálu ze strany vojenského, meteorologického či jiného radaru. V takovém případě je nutné provést přechod na jiný dostupný kanál, k čemuž poslouží Dynamický výběr frekvence (DFS) pro automatické zvýšení počtu kanálů Wi-Fi, takže router Archer AX53 tohle všechno vyřeší za vás zcela sám i bez vašeho přičinění.
K dispozici budete mít také vyhrazené RJ-45 konektory – 1 GbE WAN/LAN port a 4 GbE LAN konektory, které vám umožní plně využít vaši rychlost širokopásmového připojení. Lokální síť je totiž mnohem spolehlivější než Wi-Fi, takže je vhodná pro náročné aplikace, u kterých je kladen důraz na kvalitu a stabilitu připojení. Je tak možné k tomuto routeru připojit svůj počítač, chytrý televizor nebo herní konzoli, čímž získáte bleskově rychlé a vysoce stabilní kabelové připojení za každé situace.
Funkce Target Wake Time (TWT) se používá zejména u IoT terminálů, kdy je většina takovýchto přístrojů napájena z lokální baterie. TWT pak pomáhá vašim zařízením lépe komunikovat a zároveň spotřebovávat méně energie, za což vám poděkuje vaše peněženka během závěrečného vyúčtování za dodávku elektřiny. Umožňuje automaticky sjednat čas spánku a čas probuzení terminálů a AP, kdy správným naplánováním mohou být sníženy problémy s rušením signálu a neshodami způsobené velkým počtem připojených terminálů, čímž se zlepší spolehlivost a použitelnost dané aplikace na absolutní maximum.
Šifrování WPA3 a software TP-Link HomeShield Security poskytují přizpůsobené funkce pro kontrolu provozu i zabezpečení, včetně rodičovských kontrol, antivirů a QoS. Moderní protokol WPA3-Personal nahrazuje původní WPA2 Pre-Shared Key (PSK) za Simultaneous Authentication of Equals (SAE) pro ochranu před útokem s reinstalací klíče, jako je jako například KRACK. Zajistí tak vysoce efektivní ochranu proti offline dictionary útokům a poskytne zvýšenou kryptografickou sílu pro citlivé údaje, jako je vaše internetové bankovnictví či herní účty, do kterých jste věnovali svůj čas i peníze.
Router AX53 s sebou přináší také pokročilé funkce překladu adres (NAT) - Port Forwarding, Port Triggering, UPnP a DMZ.
Port Forwarding, česky přesměrování portů, je metoda směrování portů z jednoho síťového uzlu na druhý. Typickým použitím je umožnění vnějšímu uživateli připojit se na port na soukromé adrese v lokální síti prostřednictvím směrovače, který podporuje technologii překladu síťových adres.
Port Triggering je specializovaná forma Port Forwardingu. Odchozí spojení na předem určeném portu („trigger port“) způsobí v případě aktivity odchozích portů, že příchozí provoz na specifické příchozí porty je dynamicky přesměrován na hostitele, který započal komunikaci. To umožňuje počítačů poskytovat služby, které obvykle vyžadují veřejnou adresu počítače.
Termín UPnP je odvozen od plug-and-play, což je technologie pro automatickou konfiguraci hardwarových zařízení připojených k počítači. Cílem UPnP sady protokolů je umožnit jednoduché připojení periferních součástí počítače a zjednodušit zavádění sítí v domácnostech i podnicích. UPnP definuje řídicí protokol zařízení postavených na komunikačních standardech.
Jméno DMZ je odvozeno z termínu „demilitarizovaná zóna“, což je oblast mezi státy, ve které nejsou povoleny žádné vojenské akce. Toto pojmenování je logické, protože se jedná o bezpečností opatření, fyzickou nebo logickou podsíť, která je z bezpečnostních důvodů oddělena od ostatních zařízení. Jejím účelem je přidání další bezpečnostní vrstvy v lokální síti. To znamená, že případný útočník získá přístup pouze k zařízení, které je v DMZ, ale zbytek lokální sítě je v bezpečí.