Na úvod » Dům a zahrada » Síťové a LTE prvky, EZS » WI-FI » AP/Client/Routery » WiFi router Asus RT-AX58U V2 WiFi 6, 4x GLan, 1x GWan, USB, AiMesh
Herní 2pásmový router Asus RT-AX58U v2 podporuje Wi-Fi 6 s celkovou rychlostí až 2976 MB/s (574 MB/s v pásmu 2,4 GHz a 2402 MB/s v pásmu 5 GHz), kdy je vybavený 160MHz šířkou pásma a technologiemi, jako je MU-MIMO, OFDMA a 1024-QAM. Dále nabízí široké fyzické rozhraní, kde nechybí 4 porty GbE RJ-45 pro LAN, 1 GbE RJ-45 pro WAN a 1 USB-A 3.2 port s až 5GB/s rychlosti přenosu.
Zařízení poté můžete ovládat pomocí přehledného grafického rozhraní ASUSWRT či skrze mobilní aplikaci ASUS Router App, která je dostupná zdarma pro operační systémy Android a iOS. Mezi další výhody patří také kompatibilita s hlasovým ovládáním Amazon Alexa, takže vás Asus RT-AX58U v2 bude poslouchat na slovo.
Asus RT-AX58U v2 přináší širokou škálu funkcí i prémiovou hardwarovou výbavu se zaměřením na výrazně náročnější hráče, takže se postará o to, že už nikdy nebudete muset řešit lagy, ztrátu kvality nebo dokonce odpojení ze hry, které by vám zhatilo váš těžce vypracovaný herní progres. Výkonný 3jádrový procesor Broadcom BCM43684 o taktu až 1,5 GHz generuje minimální latenci v síti i při vysokém přenosovém zatížení. Na každé kliknutí na odkazy na webové stránky a online přehrávání na vašem notebooku a telefonu tak reaguje mnohem rychleji než běžné směrovače.
Zanechává váš router mrtvé zóny Wi-Fi? RT-AX58U v2 podporuje technologii Asus AiMesh, která vytváří domácí síť pomocí většího počtu směrovačů. Všechny síťové jednotky pak spolupracují na vytvoření jednotné domácí sítě s jednotným názvem. Automaticky pak zvolí nejlepší spojení, když se pohybujete po domácnosti, což vám zaručí maximální stabilitu vaší sítě. Díky snadnému centrálnímu ovládání a bezproblémovému roamingu bude nastavení routeru extrémně snadné, takže si s ním poradí ostřílení odborníci i úplní začátečníci. Pro snadné připojení dalších bezdrátových klientů routeru samozřejmě nechybí praktické tlačítko WPS, které poslouží pro zkopírování SSID a hesla směrovače.
MU-MIMO technologie až 4násobně zvýší kapacitu přípojek, kdy za pomoci prostorových streamů obslouží paralelně několik klientů díky tvarování paprsků (beamformingu) vysílaného signálu. Beamforming sleduje umístění bezdrátových zřízení v síti a vždy usměrní WiFi signál přímo na tato zařízení. Tato chytrá distribuce signálu cíleně zesiluje bezdrátový signál a zvyšuje jeho stabilitu.
Kvadraturní amplitudová modulace (QAM) s konstelací 1024 pak rapidně zvýší úroveň spektrální účinnosti a technologie OFDMA současně přenáší signál do více zařízení i k většímu počtu uživatelů bez ztrát na cestě k AP a zpět. Dále je tu technologie BSS Coloring, která umožňuje hustší umístění AP pracujících na stejné frekvenci, kdy se rozlišuje mezi 63 „barvami“ AP. Díky BSS Coloringu je možné efektivnější využití techniky CSMA/CA v hustých sítích, kde stále někdo vysílá.
Na internetu se již objevují zdroje dostupné pouze pomocí IPv6, který postupně nahrazuje dosluhující protokol IPv4. Přináší zejména otevřenou konektivitu mezi všemi zařízeními, která s IPv4 kvůli nedostatku adres nebyla možná. Protokol IPv6 hravě zvládne masivní rozšíření adresního prostoru a přidělí všem zařízením jejich vlastní IPv6 adresu. To zaručí vysokorychlostní přenos dat a umožní naplno využívat všech možností internetu.
Technologie IGMP Snooping optimalizuje poskytování multimediálního provozu tak, aby zajistila lepší zážitek ze sítě, zejména pro aplikace, jako je IPTV. Tato funkce se dozví, jaké skupiny vícesměrového vysílání jsou potřebné na konkrétních portech. Tím pádem vícesměrové vysílání směřuje pouze tam, kam má.
Asus RT-AX58U v2 můžete připojit k internetu pomocí mobilní širokopásmové sítě 4G LTE a externího USB modemu s vloženou datovou SIM kartou, který naleznete v seznamu podporovaných modemů pro dané zařízení. Na LTE se můžete spolehnout i v těch nejkritičtějších chvílích, kdy se toto řešení hodí jako záložní východisko při výpadku hlavní přípojky internetu nebo pro rozložení zátěže datového provozu. S tímto routerem máte navíc k dispozici také zabezpečený přístup k internetu odkudkoliv na světě pomocí praktické funkce Instant Guard, která využívá šifrované technologie VPN, takže vám naprosto bezpečně zprostředkuje vaši domácí síť kdykoliv a kdekoliv.
Zabezpečení domácí sítě je zásadní a není radno jej podceňovat, neboť celé řadě IoT zařízení na trhu chybí antivirové funkce. Členové vaší domácnosti jsou tak v téměř každý okamžik, kdy jsou online, vystaveni nebezpečí a temným zákoutím internetu. Maskované kybernetické hrozby mohou cílit na vaše citlivá data či na soukromí vašich dětí, které navíc mohou na internetu objevit nevhodný obsah. Proto k routeru Asus RT-AX58U v2 získáte doživotní licenci Trend Micro AiProtection Pro, která zahrnuje nejnovější bezpečnostní protokol WPA3 či pokročilé prvky QoS.
AiProtection Pro v několika jednoduchých krocích provádí inspekci 14 kritických bezpečnostních nastavení vaší sítě. Jsou-li některé identifikované jako rizikové, zobrazí se užitečné návrhy, jak je lehce opravit. Navíc můžete provést bezpečnostní skenování kdykoliv a kdekoliv přímo z mobilní aplikace Asus Router. Nejmodernější šifrovací standard WPA3 pak používá neprůstřelný 192-bitový šifrovací algoritmus CNSA, který byl původně určen pro průmyslové, vládní či vojenské nasazení.
Router Asus RT-AX58U v2 s sebou přináší různorodé pokročilé funkce překladu adres (NAT) - Port Forwarding, Port Triggering a DMZ.
Port Forwarding, česky přesměrování portů, je metoda směrování portů z jednoho síťového uzlu na druhý. Typickým použitím je umožnění vnějšímu uživateli připojit se na port na soukromé adrese v lokální síti prostřednictvím směrovače, který podporuje technologii překladu síťových adres.
Port Triggering je specializovaná forma port forwardingu. Odchozí spojení na předem určeném portu („trigger port“) způsobí v případě aktivity odchozích portů, že příchozí provoz na specifické příchozí porty je dynamicky přesměrován na hostitele, který započal komunikaci. To umožňuje počítačů poskytovat služby, které obvykle vyžadují veřejnou adresu počítače.
Zkratka DMZ je odvozena z termínu „demilitarizovaná zóna“, což je oblast mezi státy, ve které nejsou povoleny žádné vojenské akce. Toto pojmenování je logické, protože se jedná o bezpečností opatření, fyzickou nebo logickou podsíť, která je z bezpečnostních důvodů oddělena od ostatních zařízení. Jejím účelem je přidání další bezpečnostní vrstvy v lokální síti. To znamená, že případný útočník získá přístup pouze k zařízení, které je v DMZ, ale zbytek lokální sítě je v bezpečí.