Na úvod » Dům a zahrada » WiFi router TP-Link EC225-G5 AC1300 dual AP, 3x GLAN, 1x GWAN / 400Mbps 2,4/ 867Mbps 5GHz, TR-069
Směrovač TP-Link EC225-G5 je dual-band router s podporou Wi-Fi 5 i starších standardů 802.11a/b/g/n, který umožní komunikovat přenosovou rychlostí až 400 MB/s (2,4GHz) a 867 MB/s (5GHz). Pásmo 2,4 GHz je ideální pro jednoduché úkony, jako je například práce s dokumenty v cloudu, prohlížení webových stránek a další obdobné aplikace, zatímco pásmo 5 GHz je určené pro streamování ve 4K, online hraní a rychlé stahování rozličných souborů. Routeru rovněž nechybí 1 GbE WAN port a 3 konektory GbE LAN pro zapojení rozličných přístrojů, které vyžadují ke své funkčnosti vysoce stabilní připojení, jako jsou například herní konzole, Smart TV či další obdobná zařízení.
Skvělou novinkou je i šifrování bezdrátového provozu pomocí moderního protokolu WPA3, který spolehlivě zabezpečí vaše informace před hackery. Toto šifrování přináší nové funkce, které uživateli zjednoduší zabezpečení Wi-Fi sítě a zároveň umožňují robustnější ověřování a poskytují zvýšenou kryptografickou sílu pro vysoce citlivé údaje, jako je vaše bankovnictví či herní účty, do kterých jste věnovali svůj čas i peníze.
Zajímavou novinkou je možnost použít jedno zařízení ke konfiguraci druhého, což se hodí zejména v situacích, kdy 1 ze zařízení nemá displej ani klávesnici. V současné době je nutné připojit k zařízení počítač pomocí kabelu a nastavit mu parametry připojení k síti, což je pracné a nepohodlné. Nově bude stačit použít mobilní telefon nebo tablet a údaje tomuto zařízení předat pomocí WPA3, čímž se výrazně zjednoduší nastavování různých IoT zařízení, chytrých hodinek, žárovek, teplotních čidel a podobných přístrojů.
TP-Link EX220 lze řídit přes intuitivní webové rozhraní nebo skrze šikovnou mobilní aplikaci Aginet, která představuje nejjednodušší způsob, jak aktivovat vaši internetovou službu, být online a nastavit si domácí síť během několika minut i bez potřeby technika. Nyní můžete kdykoliv a kdekoliv zkontrolovat stav sítě, zobrazit podrobnosti o stávajícím bezdrátovém připojení a provádět změny přímo ze smartphonu nebo tabletu s operačním systémem Android nebo iOS.
TP-Link Agile Config umožňuje poskytovatelům bezdrátového internetového připojení (ISP) vytvářet modely nasazení, pomocí kterých hromadně obnoví výchozí konfiguraci, jakmile koncoví uživatelé resetují svá zařízení pomocí vybraného tlačítka. ISP si tak mohou přednastavit vybrané parametry pro snadnou a rychlou konfiguraci, jako je kupříkladu uživatelské jméno a heslo Wi-Fi, PPPoE i směrovače, SSID, IP adresa, maska podsítě nebo adresa brány. Zásluhou tohoto vysoce výkonného flexibilního řešení snadno snížíte provozní náklady a zároveň dosáhnete maximálního zisku. Pro důkladné přizpůsobení systému pak přes Agile Config můžete dokonce změnit logo a favicon na panelu, což zlepší orientaci návštěvníka.
Router TP-Link EC225-G5 umožňuje pracovat s přístupem, takže můžete snadno nastavit kritéria pro větší bezpečnost. Parental Control (Rodičovská kontrola) zajistí osobní a odpovídající přístup k internetu pro každého člena rodiny. Úrovně filtrů a časové limity pomohou s kontrolou těch nejmenších, protože můžete blokovat určité URL adresy nebo naplánovat časy, kdy se zařízení pro děti může připojit k internetu.
Pomocí funkce Blacklist (černá listina) můžete vytvářet seznamy zakázaných zařízení, což přijde vhod pokud připojený počítač nebo chytrý telefon otvírá příliš spojení na nepovolené smtp servery, odesílá příliš dat pomocí protokolu ICMP na neexistující adresy nebo je u něj zaznamenána činnost viru/trojského koně. K opačnému účelu, tedy k vytvoření seznamu entit, kterým má být něco automaticky povoleno, je používána funkce Whitelist (bílá listina). V praxi poskytuje možnost blokace připojení Wi-Fi či Ethernet všem zařízením v síti, kromě ručně vložených MAC, takže povolí internet pouze „vyvoleným“.
Chcete rychlejší síť a bezproblémové pokrytí? Pak vám skvěle poslouží OneMesh technologie s podporou standardů 802.11k/v, která využívá více jednotek k dosažení bezproblémového celoplošného pokrytí Wi-Fi, čímž eliminuje slabé oblasti signálu jednou provždy. Všechny jednotky pak spolupracují na vytvoření jednotné domácí či firemní sítě s jednotným názvem, takže IoT zařízení automaticky zvolí nejlepší možné spojení při pohybu po dané oblasti.
Na internetu se již objevují zdroje dostupné pouze pomocí IPv6, který postupně nahrazuje dosluhující protokol IPv4. Přináší zejména otevřenou konektivitu mezi všemi zařízeními, která s IPv4 kvůli nedostatku adres nebyla možná. Protokol IPv6 hravě zvládne masivní rozšíření adresního prostoru a přidělí všem zařízením jejich vlastní IPv6 adresu. To zaručí vysokorychlostní přenos dat a umožní naplno využívat všech možností internetu.