Na úvod » Dům a zahrada » Síťové a LTE prvky, EZS » WiFi router TP-Link EAP655-wall AP, 3x GLAN, 2,4 a 5 GHz, AX3000, Omáda SDN
Nástěnný přístupový bod TP-Link Omada EAP655-wall s podporou Wi-Fi 6 je vhodný pro montáž v různorodých prostředích, ve kterých splyne s většinou stylů výzdob interiéru a a zbytečně zde nebude poutat přílišnou pozornost kolemjdoucích. Nalezne tedy uplatnění v každé domácnosti, v kanceláři, v konferenční místnosti, ve škole, na internátě, v obchodě, v nákupním centru, v kavárně, v restauraci, v hotelu, v penzionu či kdekoliv jinde, kde je zapotřebí rychlé, stabilní a bezpečné připojení. Použitý ABS plast hravě odolá vysokému vytížení, teplotním výkyvům, vlhkosti a vodě i hrubému zacházení a vandalismu, proto vám bude AP sloužit naprosto spolehlivě po mnohem delší dobu.
Skvělou novinkou je i šifrování bezdrátového provozu pomocí moderního protokolu WPA3-Personal/Enterprise, který spolehlivě zabezpečí vaše informace před hackery. WPA3 nahrazuje původní WPA2 Pre-Shared Key (PSK) za Simultaneous Authentication of Equals (SAE) pro ochranu před útokem s reinstalací klíče, jako je jako například KRACK, proto představuje účinnou ochranu vůči offline dictionary útokům. Dále poskytuje zvýšenou kryptografickou sílu pro vysoce citlivé údaje, jako je vaše bankovnictví či herní účty, do kterých jste věnovali svůj čas i peníze. Nový standard navíc využívá neprůstřelný 192bitový šifrovací algoritmus CNSA, který byl původně určen pro průmyslové, vládní a vojenské nasazení.
V otevřených sítích v kavárnách, v obchodních domech či na dalších veřejných místech bude mezi přístupovým bodem a připojeným zařízením probíhat šifrovaná komunikace, kterou nebude možné odposlouchávat. Přibyla také účinnější ochrana u sítí se slabým heslem, jelikož již nebude možné slovníkovým útokem nebo hrubou silou zkoušet všechny možné kombinace, systém veškeré takovéto pokusy automaticky zablokuje.
Chytré žárovky, teplotní čidla, alarmy a podobné spotřebiče bez displeje či klávesnice jsou v současné době snadno napadnutelné kvůli své jednoduchosti, avšak s WPA3 bude jejich provoz daleko bezpečnější. Zajímavou novinkou je možnost použít jedno zařízení ke konfiguraci druhého. V současné době je nutné připojit k zařízení počítač pomocí kabelu a nastavit mu parametry připojení k síti, což je pracné a nepohodlné. Nově bude stačit použít mobilní telefon nebo tablet a údaje tomuto zařízení předat pomocí WPA3, čímž se výrazně zjednoduší nastavování různých IoT zařízení všeho druhu.
Access point TP-Link EAP655-wall podporuje PoE napájení dle specifikace 802.3af/at, k čemuž poslouží 1 ze 3 GbE RJ-45 konektorů na dolní straně zařízení. Technologie Power over Ethernet představuje vysoce praktickou funkci napájení i přenosu dat pomocí 1 síťového kabelu, proto vám hravě vyřeší obtíže při instalaci zařízení ve velice náročných prostředích, neboť ušetří námahu, náklady pro připojování dodatečných napájecích kabelů i starosti s nedostatkem elektrických zásuvek.
Software TP-Link Omada Controller nabízí pro řízení celé sítě intuitivní rozhraní, pomocí kterého můžete snadno spravovat a monitorovat stovky EAP z jediného místa a z jakéhokoliv PC, který je v síti připojen! Budete tedy mít celou síť i její mapování pod maximální kontrolou, kdy například můžete monitorovat statistiky v reálném čase, prohlížet grafické analýzy síťového provozu, vytvořit kaptivní portál, provádět aktualizace či restart systému nebo snadno škálovat svou síť tak, aby odpovídala růstu vaší firmy. Vše je naprosto přehledné, takže k managementu AP není nutné mít elektrotechnické vzdělání či procházet nějakým speciálním školením.
TP-Link EAP655-wall podporuje nejmodernější standard Wi-Fi 6, díky čemuž dosahuje maximálních rychlostí až 574 MB/s v 2,4GHz pásmu a 2402 MB/s v pásmu 5 GHz. Můžete tak provozovat různorodé činnosti, které jsou náročné na kvalitu internetového připojení, včetně souběžného streamování videí ve 4K kvalitě či hraní multiplayerových her bez jakýchkoliv prodlev a zadrhávání. Zařízení navíc dokáže operovat s kombinovanou rychlostí přenosu až 2976 MB/s při souběžném 2pásmovém připojení, takže i velice náročné aplikace poběží naprosto hladce.
Kvadraturní amplitudová modulace (QAM) s konstelací 1024 rapidně zvýší úroveň spektrální účinnosti až o 25 %, což je parametr dávající do vztahu hodnotu přenosové rychlosti a potřebnou šířku kmitočtového pásma. Každý bod na konstelační diagram kóduje větší počet datových bitů při použití husté konstelace, což zajistí stabilní připojení pro stovky až tisíce IoT. Širokopásmová modulace Long OFDM Symbol zase využívá frekvenčního dělení kanálu, čímž zrychlí veškeré datové přenosy až o 11 %.
MU-MIMO 4násobně zvýší kapacitu přípojek, kdy za pomoci prostorových streamů obslouží paralelně několik klientů díky tvarování paprsků (beamformingu) vysílaného signálu. Beamforming sleduje díky soustavě antén umístění bezdrátových zařízení v síti, ke kterým vždy usměrní Wi-Fi signál, čímž cíleně zesiluje bezdrátový výkon a zvyšuje stabilitu celé sítě. Tato chytrá distribuce signálu tedy zajistí, aby byla vaše síť silnější a dalekosáhlejší. Dále je tu technologie BSS Coloring, která umožňuje hustší umístění AP pracujících na stejné frekvenci, kdy se rozlišuje mezi 63 „barvami“ AP. Díky tomu je možné efektivnější využití techniky CSMA/CA v hustých sítích, kde stále někdo vysílá.
Vaše telefony, notebooky nebo jiná zařízení musí někdy soutěžit o šanci vysílat a přijímat data, když jsou připojeny ke stejné síti. Jakmile dostane pomalé vysílací zařízení šanci, bude odesílání nebo příjem dat trvat déle. Mezitím musí ostatní rychlejší zařízení počkat, dokud pomalé zařízení nedokončí proces přenosu. Chcete zkrátit čas poskytovaný starším zařízením?
Funkce Airtime Fairness je založena na technologii TDMA, což je zkratka pro Time Division Multiple Access. Rozděluje signál Wi-Fi do mnoha stejných časových slotů a každé zařízení Wi-Fi se střídá při odesílání nebo přijímání dat z Internetu, čímž se zlepší kapacita a účinnost Wi-Fi. Díky této funkci je tedy zajištěno, že pomalejší klienti budou mít stále přístup k WiFi, ale nebudou už výrazně zpomalovat ostatní rychlejší klienty, což slibuje vyšší propustnost na AP.
Technologie Fast Roaming / Seamless Roaming (802.11r) zaručuje bezproblémovou mobilitu za každé situace při pohybu mezi přístupovými body. Dokáže automaticky přepínat zařízení z jednoho AP na druhý, takže nebude docházet k nepříjemným výpadkům ani při spuštěných většího množství aplikací zároveň. IEEE 802.11r také přidává nové pole do určitých zpráv pro správnou funkci protokolu. Jedním z nich je například Mobility Domain Information Element (MDIE), které dodává informace o mobilní doméně, ve které se nachází daný AP. Dalším je Fast Transition Information Element (FTIE), který se stará o bezpečnostní politiku a rezervací zdrojů.
Bezdrátové virtuální sítě Multi SSID jsou vhodné pro jednoduché klienty, jako jsou WiFi SIP telefony, WiFi STB pro IPTV a další obdobná zařízení, které nemají podporu pro ověření jménem a heslem. Je postavená na principu Multi SSID. Bezdrátový AP vysílá periodicky svůj identifikátor v takzvaném majákovém rámci, čímž generuje několik vzájemně izolovaných sítí s rozdílným SSID, pro které poskytuje nezávislé šifrování, kontrolu přístupu a případně i další rozličné funkce.
Kaptivní portál (Captive Portal) pomáhá zajistit, aby síť mohli používat pouze oprávnění uživatelé, které se tak mohou přihlásit do Wi-Fi sítě pomocí efektivní autentizace. Jde vlastně o webovou stránku s přihlášením přes jméno a heslo, která se vám objeví jako první po připojení do cizí sítě. Většinou je tato funkce k vidění v různých hotelech, v kavárnách, v restauracích, na letištích nebo ve firmách, kdy koupí EAP655-wall získáte tuto možnost i vy. Přihlášení navíc podporuje také ověření přes SMS nebo Facebook, což funkci kaptivního portálu ještě více zjednoduší a rozšíří přístup k vašim obchodním činnostem všeho druhu.